logo

JANT VE LASTİK

RunFlat Sistemi’nin güvenli bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için uygun jant ve lastik seçimi çok önemlidir. Doğru jant ve lastik seçiminde müşterilere her türlü teknik destek sağlanmaktadır. Müşteri talepleri doğrultusunda; Run Flat, Jant ve lastik bütün bir alt sistem olarak da sunulabilmektedir.

Çelik jant savunma sanayinde kullanılan araçlarda (zırhlı) sıkça görünen bir jant tipidir. Alüminyum janta göre maliyeti daha düşük ancak ağırlığı daha fazladır. Müşteri ihtiyacına göre özel çelik jant sağlanmaktadır. İstenildiği takdirde “Jant+Lastik +RunFlat” seti alt sistem olarak montajlı bir şekilde tedarik edilmektedir.

Günümüzde zırhlı araçlar, sahip oldukları yeni teknolojiler ve fonksiyonlar nedeniyle ağırlıkları bakımından tasarım limitlerini zorlamaktadır. Ayrıca hareket kabiliyetlerini artırmak için platform ağırlık seviyesi minimuma çekilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle, motorun ürettiği torkun yere aktarılması ve aracın ağırlığını taşıma fonksiyonlarını yerine getiren jantların mukavemet değerlerini düşürmeden platformun ağırlığının düşürülmesi, tüm araç üreticileri tarafından hedeflenmektedir.

Bu kapsamda, alüminyum jant kullanımı sahip olduğu mekanik özellikler nedeni ile yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu ihtiyacın karşılanması amacı ile Aksa RunFlat olarak kendi tasarımımız olan, kullanılan CTIS modeline göre revize edilebilen, alüminyum jant modelleri üretilmeye başlanmıştır. Jantların tasarımında montaj açısından en uygun modellerin tasarlanmasına özen gösterilmektedir. Ayrıca müşteri ihtiyaçlarına göre modellerimiz revize edilebilmektedir.